Dnes má meniny: Móric Zajtra: Zdenka
Zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok  
Obec Ostrý Grúň » Kultúra a šport ˇ » Ostrogrúnske noviny » Aktuálne spravodajstvo » Expozícia „Život Partizána“ v Ostrom Grúni

Predpoveď počasia

Počasie Ostrý Grúň online


Aktuálne oznamy

Zobraziť všetky oznamy

Anketa

Zúčastnili by ste sa zájazdu na Vianočné trhy v Nitre sojené s divadelným predstavením v divadle Andreja Bagara?
 

 

   

Expozícia „Život Partizána“ v Ostrom Grúni

01.09.2017 13:23

V našej obci  vzniká stála expozícia s názvom „Život Partizána“. Prvým exponátom, ktorý obec dostala ako dar od riaditeľa Múzea SNP p. Stanislava Mičeva, je Partizánsky bunker tzv. „Zemľanka“. Umiestnená je hneď vedľa pamätnej izby, ktorú ročne navštívi okolo 1000 návštevníkov. Toto leto sa vytvoril rekord v návštevnosti pamätnej izby, kedy o jej prehliadku prejavilo záujem takmer 500 návštevníkov.

Pravé zemľanky boli bunkre zakopané v zemi, z ktorých nad zemou prečnievalo len zastrešenie. Aby boli v hore čo najmenej viditeľné, obložené boli konármi, listami. Slúžili ako príbytky pre  partizánov, ktorí sa ukývali aj v horách Kľakovskej doliny. Odhaduje sa, že po potlačení SNP v pohorí Vtáčnik operovalo viac ako 2000 partizánov. Zemľanka v Ostrom Grúni je celá postavená na zemi, aby sa všetci návštevníci do nej vedeli bez problémov a bezbariérovo dostať.

Obec plánuje expozíciu postupne dopĺňať a zväčšovať. Časť expozície bude verejne prístupná v exteriéri a časť sa bude nachádzať v priestoroch pamätnej izby. Všetkých návštevníkov a záujemcov o históriu našej obci z obdobia 2. svetovej vojny na ňu srdečne pozývame. O odborný výklad sa postará starostka obce a každý návštevník si bude môcť zároveň zadovážiť rôzne suveníry a pamiatkové predmety.

 

PhDr. Katarína Segetová