Dnes má meniny: Matej Zajtra: Frederik(a)
Zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok  
Obec Ostrý Grúň » Kultúra a šport ˇ » Ostrogrúnske noviny

Predpoveď počasia

Počasie Ostrý Grúň online

Spravodajstvo

Zobraziť všetky správy


Aktuálne oznamy

Zobraziť všetky oznamy

Anketa

Zúčastnili by ste sa zájazdu na Vianočné trhy v Nitre sojené s divadelným predstavením v divadle Andreja Bagara?
 

 

   

OG noviny

Zomrela Anna Nováková

27.10.2017 19:34

27.10.2017 nás vo veku 83 rokov navždy opustila naša spoluobčianka Anna Nováková, rod. Štefančová.

V sobotu 21. 10. 2017 sa konala v Ostrom Grúni na ranči Blanc premiérová Hubertova jazda. Pozrite si reportáž z tohto podujatia:

Tento rok zaznamenáva pamätná izba v Ostrom Grúni návštevnícky boom. O jej návštevu prejavilo len počas prázdnin záujem viac ako 500 návštevníkov. Prehliadku aj s odborným výkladom v maximálne možnej miere vedie starostka obce, ktorá sa snaží návštevníkom zaujímavým rozprávaním priblížiť hrôzy z obdobia druhej svetovej vojny a najmä z 21. januára 1945.

V posledný septembrový deň sa členovia SZPB z Ostrého Grúňa spoločne s členmi SZPB zo Žarnovice vybrali na výlet. Odchod autobusu bol v skorých ranných hodinách. Prvý cieľ cesty ich čakal klenot Malých karpát, hrad z 13. storočia - Červený kameň, ktorý si prezreli so sprievodcom a nechali sa uniesť do jeho histórie. Po prehliadke hradu nasledovalo naše hlavné mesto Bratislava a v ňom cintorín Slávičie údolie. Cintorín vznikol v roku 1912 a na večný odpočinok je v ňom pochovaných množstvo známych a slávnych osobností, napríklad Alexander Dubček, Ivan Krajíček, Margita Figuli, Vladimír Dzurilla a mnoho ďalších.

V našej obci  vzniká stála expozícia s názvom „Život Partizána“. Prvým exponátom, ktorý obec dostala ako dar od riaditeľa Múzea SNP p. Stanislava Mičeva, je Partizánsky bunker tzv. „Zemľanka“. Umiestnená je hneď vedľa pamätnej izby, ktorú ročne navštívi okolo 1000 návštevníkov. Toto leto sa vytvoril rekord v návštevnosti pamätnej izby, kedy o jej prehliadku prejavilo záujem takmer 500 návštevníkov.

Ani v Ostrom Grúni na SNP, od ktorého už uplynulo 73 rokov nezabúdame. A tak ako si tento deň uctilo množstvo obcí a miest na Slovensku, si ho pripomenuli aj členovia SZPB. Popoludní sa stretli na členskej schôdzi, ktorá sa konala v kultúrnom dome.

Dňa 6. mája dopoludnia bolo Kľakovskou dolinou počuť zvuk motoriek. Takmer dve desiatky účastníkov prvého ročníka podujatia „Motojazdy mieru a vďaky“, ktoré sa konalo pod záštitou múzea SNP, sa zišlo v obci Kľak, kde ich srdečne privítal pán starosta Ľubo Haring a pre motorkárov bolo pripravené pohostenie pred jazdou. Sprievod smeroval do partnerského mesta obcí Kľak a Ostrý Grúň – Napajedla v Českej republike. Počas troch zastávok pri pamätníku v Kľaku, Ostrom Grúni a Napajedlách túrovaním motorov účastníci vzdali úctu padlým občanom počas druhej svetovej vojny.

Tak ako je zvykom a tradíciou v posledný deň v mesiaci apríl sa v obciach, mestách a domoch stavajú majestátne máje. Láskou zdobené rôznymi farebnými stužkami, budú okrasou dedín a miest počas celého mesiaca.

Marec je mesiac knihy a tak sa naša pani starostka  rozhodla, že pre deti pripraví rozprávkovú noc v spoločnosti kníh a najväčšieho rozprávkového spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Zážitková noc sa začala o piatej stretnutím v miestnej knižnici, odkiaľ sa večernou prechádzkou všetci presunuli do rekreačného zariadenia Dopravárik. Keď sa deti vybalili, skočili do svojich prezúvok a vybrali si posteľ, na ktorej budú spať, čakala ich spoločná chutná večera.

Pietne spomienky 2017

23.01.2017 11:23

Každý rok si Ostrý Grúň s veľkou úctou pripomína 64 obetí Krvavej nedele. Smrť prišla do dediny a za sebou zanechala bolesť, plač, prázdnotu. Zomreli nevinní ľudia, ženy, deti. Rodiny ostali roztrieštené, niektoré dokonca úplne vyvraždené. Tým, ktorí prežili sa rana v srdci nikdy nezahojila.