Dnes má meniny: Branislava Zajtra: Ivica
Zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok  

Predpoveď počasia

Počasie Ostrý Grúň online

Spravodajstvo

Zobraziť všetky správy


Aktuálne oznamy

Zobraziť všetky oznamy

Anketa

Zúčastnili by ste sa zájazdu na Vianočné trhy v Nitre sojené s divadelným predstavením v divadle Andreja Bagara?
 

 

   

Grúnčanka

31.03.2011 20:58

Spevácky súbor Grúnčanka bol založený v apríli 2005. Je pomenovaný podľa názvu obce. Zásluhu na jeho zrode majú členovia okresnej organizácie Jednoty dôchodcov a pán Drienko, ktorý ochotne pomáhal súboru pri jeho začiatkoch.

Na začiatku mal súbor 15 členov a postupne sa rozrastal. Pribudli k nim aj mladší speváci, ktorí súbor nielen oživili ale aj spríjemnili atmosféru. Mladší sa zase priučili tradíciám a zvykom v obci.

Po troch rokoch pôsobenia opustil spevácky súbor zo zdravotných dôvodov p. Eduard Drienko, od roku 2008 súbor hudobne doprevádza p. Igor Lazarek. Členovia súboru sa každú sobotu stretávajú v kultúrnom dome, aby nielen nacvičili nové piesne a scénky, ale aj sa zabavili. Dokonca si skladajú aj vlastné skladby, ktoré spievajú na rôznych akciách v obci, vystúpeniach a súťažiach.

Žáner, ktorému sa začali venovať už pred piatimi rokmi a venujú sa mu doteraz sú ľudové piesne. Väčšinou spievajú polkové a valčíkové piesne. V obci sa zachovala tradícia spievania trávnic pri kosení trávy a hrabaní sena.

Súbor zachováva staré ľudové zvyky ako napríklad: Fašiangy a pochovávanie basy, Veľká noc, Annabál a Vianoce. Súbor vydal i vlastné CD s vianočnými piesňami a chystá sa vydať ďalšie s ľudovými skladbami.

Súbor nespríjemňuje náladu len občanom Ostrého Grúňa, ale aj v susedných obciach. Pri prehliadkach speváckych súborov v Žiari nad Hronom, Voznici, Hoduši Hámroch, Hronskom Beňadiku a v Novej Bani sa umiestňujú na popredných miestach.

Oblečenie: Ženy majú biele alebo bordovo-biele blúzky s nohavicami, pri čisto ľudovom vystúpení majú červené poprešívané košieľky, tmavomodré sukne s červenými kvietkami a tmavomodré vestičky s červenými mašľami.
Muži si obliekajú biele košele a sako a pri čisto ľudových vystúpeniach majú kroje: biele nohavice s bielymi košeľami a mašľou.