Dnes má meniny: Kornélia Zajtra: Slávka
Zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok  
Obec Ostrý Grúň » Obec ˇ » Pietne spomienky

Predpoveď počasia

Počasie Ostrý Grúň online

Spravodajstvo

Zobraziť všetky správy


Aktuálne oznamy

Zobraziť všetky oznamy

Anketa

Zúčastnili by ste sa zájazdu na Vianočné trhy v Nitre sojené s divadelným predstavením v divadle Andreja Bagara?
 

 

   

Pietne spomienky

02.03.2011 21:37

Krvavá nedeľa

dom-izidora-debnara

Najkrutejšou udalosťou v histórii obce je "Krvavá nedeľa" 21. január 1945, kedy nemecká jednotka Edelweiss s ďalšími zložkami obec vypálili a zavraždili 64 jej obyvateľov (26 mužov, 26 žien a 12 detí). Najmladšou obeťou tejto krvavej masakry bol ani nie 14-mesačný Filipko Debnár, ktorého zabili na rukách jeho 11-ročnej sestričky. Obidvaja boli súrodencami vtedy 13-ročného Františka Debnára, ktorý sa ako jediny z jeho 8-člennej rodiny zachránil. Po vyvraždení obyvateľov obce Nemci podpálili 128 domov.

Poslednou žijúcou účastníčkou týchto tragických udalostí je pani Anna Nováková.

 

Pietne spomienkové zhromaždenie

sochapieta

Tragické udalosti si každoročne pripomíname na pietnom spomienkovom zhromaždení pri pamätníku v Dolných Dvoroch kladením vencov a zapaľovaním sviec. Každoročne sa zúčastnia mnohí predstavitelia štátu, v roku 2004 vyjadril úctu obetiam svojou účasťou vtedajší prezident SR Rudolf Schuster, v roku 2007 sa zúčastnil predseda vlády SR Róbert Fico. V roku 2011 sa pietnych spomienok zúčastnilo najviac vládnych predstaviteľov v histórii obce: minister obrany Ľubomír Galko, minister práce, soc. vecí a rodiny Jozef Mihál, minister kultúry Daniel Krajcer a minister hospodárstva Juraj Miškov. Samozrejmosťou je aj mediálna účasť.

Pamätná izba

pamaetna-izba

V januári 2008 bola pri tejto príležitosti slávnostne otvorená novozriadená pamätná izba venovaná týmto tragickým udalostiam.

Pamätná izba je prístupná verejnosti v pracovných dňoch (počas úradných hodín OcÚ). V pamätnej izbe je zabezpečený odborný výklad prezentovaný na CD nosiči.

 

 

 

Prezentácia udalostí Krvavej nedele vo formáte PDF. (2,68 MB)

Prezentácia udalostí Krvavej nedele vo formáte PPT. (38,6 MB)