Dnes má meniny: Branislava Zajtra: Ivica
Zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok  

Predpoveď počasia

Počasie Ostrý Grúň online

Spravodajstvo

Zobraziť všetky správy


Aktuálne oznamy

Zobraziť všetky oznamy

Anketa

Zúčastnili by ste sa zájazdu na Vianočné trhy v Nitre sojené s divadelným predstavením v divadle Andreja Bagara?
 

 

   

O obci Ostrý Grúň

01.03.2012 00:57

Obec Ostrý Grúň sa nachádza na strednom Slovensku v okrese Žarnovica, Banskobystrickom samosprávnom kraji. Vzialenosť autom z Bratislavy je 1,5 hodiny, z Banskej Bystrice 45 minút.

Obec sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie. Obec obklopuje pohorie Vtáčnik, z južnej strany susedí s obcou Hrabičov, so severnej časti s obcou Kľak.

Celková dĺžka turistických chodníkov v CHKO Ponitrie je približne 270 km, z toho veľká časť prechádza katastrálnym územím Ostrého Grúňa. Z Ostrého Grúňa vedú turistické chodníky do národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik, na pokutský vodopád (najväčší v CHKO Ponitrie), do prírodnej pamiatky Ostrovica ako aj do chráneného areálu Ivanov salaš.

Do 30 minút autom sa od obce nachádza Banská Štiavnica (UNESCO), Kremnica, prírodné jazerá "tajchy" ako aj hrady Revište a Šášov. V blízkosti je i rieka Hron, ktorá je obľúbená pre vodárske športy.

Cez obec prechádza i náučný chodník Lesnou železničkou so svojou zachovanou technickou pamiatkou Pokútskym mostom.

Stred obce leží v 450 m. nad morom, chotár je v 386 - 805 m.n.m.. Obec letí v južnej časti Vtáčnika, v úzkej časti Pokutského potoka a potoka Kľak. Zväčša zalesnený chotár (zmiešané lesy) tvoria sopečné horniny (andenzity, ryolity). Nachádza sa tu i teplý prameň. 

Obec vznikla v roku 1951 odčlenením od obce Hrabičov. Obyvatelia sa živili drevorubačstvom a roľníctvom. Nemecká jednotka Edelweiss obec vypálila v roku 1945, zhorelo 128 domov a 64 obyvateľov zavraždili. V obci sa nachádza pomník i pamätná izba udalostí z roku 1945.

Z turistických atrakcií je v obci populárna najmä:
1. pešia turistika
2. cykloturistika
3. rybolov
4. horolezectvo
5. poľovníctvo
6. lyžovanie (lyžiarske stredisko SKI-BLANC)

Od roku 2005 sa v obci konajú "Majstrovstvá v kosení ručnou kosou - Ostrogrúnska ostrá kosa". Každoročne v júni si svoje sily zmerajú kosci zo Slovenska i zahraničia. Na podujatí je vždy pripravený sprievodný program, účasť hostí presahuje tisíc. V roku 2012 sa podujatie uskutoční 16. júna v časti obce Segetovci.

Pozrite si tiež: