Ostrý Grúň
Ostrý Grúň

Upozornenie na nesprávne triedenie separovaného odpadu

Upozornenie na nesprávne triedenie separovaného odpadu 1

Mestský podnik služieb s. r. o. Žarnovica ako odberateľ separovaného zberu z našej obce zistil, že v našej obci nedochádza k triedeniu odpadu v súlade s  § 4 ods. 6 zákona č. 329/2018 Z. z. o poplatkoch za uloženie odpadov.

Vážení občania!

     Na základe upozornenia Mestského podniku služieb s. r. o. Žarnovica ako odberateľa separovaného zberu z našej obce bolo zistené, že v Obci Ostrý Grúň nedochádza k triedeniu odpadu v súlade s  § 4 ods. 6 zákona č. 329/2018 Z. z. o poplatkoch za uloženie odpadov.

     Triedenie odpadu je veľmi dôležitou súčasťou chránenia životného prostredia. Každá domácnosť vyprodukuje čoraz viac odpadu, avšak nie vždy vie, kam je potrebné odpad uložiť. V poslednom čase zaznamenávame neúnosnú mieru znečistenia kontajnerov (1100L nádoby) na separovaný zber (predovšetkým na plastový odpad). Občania si mýlia separovaný zber s komunálnym odpadom, v 1100L nádobách sú biologické odpady, stavebné odpady ale aj nebezpečné odpady od olejov a pod.  Pokiaľ sa do separovaného odpadu dostane čokoľvek iné, stáva sa komunálnym odpadom, čo negatívne vplýva na mieru podielu separovaného odpadu.

     Podľa štatistiky úrovne vytriedenia komunálneho odpadu na skládku odpadov patrí Obec Ostrý Grúň medzi najhoršie obce v regióne s mierou triedenia iba 11,52 %, čo malo za následok 100 % zvýšenie platby za zmesový komunálny odpad od 01.03.2019, kedy Obec Ostrý Grúň namiesto sadzby 6,00 € za tonu odpadu platí dnes 12,00 € za tonu odpadu. Pokiaľ nedôjde k navýšeniu miery triedenia separovaného odpadu nad 30%, bude Obec Ostrý Grúň od 01.01.2020 platiť 24,00 € za tonu odpadu.

     Vzhľadom k tomu, že Obec Ostrý Grúň nebude schopná z vlastného rozpočtu hradiť tak vysoké poplatky, bude musieť pristúpiť k navýšeniu platby za komunálny odpad.

     Zvoz separovaného odpadu sa po dohode s Mestským podnikom služieb Žarnovica s.r.o. bude vykonávať nie vo štvrtok, ale v piatok pracovníkmi uvedeného podniku.

     Zároveň upozorňujeme občanov, že odberateľ separovaného zberu bude vykonávať obhliadky kontajnerov za prítomnosti povereného zamestnanca obecného úradu a v prípade zistenia nesprávneho uloženia odpadov, môže zberová spoločnosť vývoz takéhoto kontajnera odmietnuť.

            Podrobnejšie informácie k správnemu triedeniu odpadov nájdete v priloženom letáku.

                                                                                             

Mgr. Július Remenár

starosta obce

Prílohy

Nebudme leniví, trieďme odpad!

Nebudme leniví, trieďme odpad.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 934,62 kB
Dátum vloženia: 28. 5. 2019 13:35
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 5. 2019 20:07
Autor: Správca Webu

Mobilná aplikácia

mobilní aplikace V OBRAZE
Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Voľne k stiahnutiu:

Google Play

App Store

Dátum a čas

Dnes je štvrtok, 9.4.2020, 5:57:47

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Informácie e-mailom

Novinky e-mailom

Dopravárik

Kalendár vývozu odpadu

mobilná aplikácia

 

facebook

youtube

kamera

Región Gron