UPOZORŇUJEME SENIOROV PRED MOŽNÝMI PODVODMI V SÚVISLOSTI SO SČÍTANÍM OBYVATEĽOV 2021!

Okresné riaditeľstvo PZ v Žiari nad Hronom upozorňuje občanov, najmä seniorov na obozretnosť pri sčítaní obyvateľov 2021.

V tejto súvislosti dôrazne vyzýva obyvateľov, aby si pri elektronickom sčítaní v rámci rodiny vzájomne pomohli a pomohli pri sčítaní sa svojim príbuzným alebo blízkym, ktorí si nevedia poradiť s elektronickým sčítaním, najmä svojim rodičom a starým rodičom, príp. susedom z radov seniorov, ak ich o to sami požiadajú.

Ak sa obyvateľ nemôže alebo nevie sčítať sám s pomocou svojich blízkych, na splnenie povinnosti sčítania obyvateľov 2021, bude môcť využiť asistované sčítanie, čo znamená, že:

1. v každej obci/meste budú zriadené kontaktné miesta, kde obyvateľovi so sčítaním pomôže stacionárny asistent, ak sa obyvateľ sám dostaví na takéto kontaktné miesto,
  2. na území obce/mesta budú pôsobiť tiež mobilní asistenti, ktorí navštívia domácnosť obyvateľa, ak občan o takúto službu sám telefonicky požiada (napr. z dôvodu imobility, choroby alebo iného dôvodu).

Asistenčné sčítanie bude pravdepodobne prebiehať v dobe od 01. apríla do 31. októbra 2021 stacionárnymi asistentmi na zriadených kontaktných miestach obce/mesta, ale najmä mobilnými asistentmi, ktorí by iba na základe telefonickej žiadosti obyvateľa mali prísť vykonať sčítanie priamo do obydlia.

V tejto súvislosti Okresné riaditeľstvo PZ v Žiari nad Hronom:

1. upozorňuje seniorov, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré by ich mohli telefonicky alebo osobne kontaktovať a ponúkať pomoc pri elektronickom sčítaní alebo asistenčnom sčítaní,
  2. odporúča seniorom:
  • aby v prípade, že potrebujú pomoc pri elektronickom sčítaní, žiadali o pomoc iba svojich príbuzných, príp. známych, teda osoby, ktoré poznajú a ktorým dôverujú,
  • aby v žiadnom prípade nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov, tiež osoby, ktoré nepoznajú, príp. osoby, ktoré ich navštívili a sami (bez ich kontaktovania) im ponúkajú pomoc pri sčítaní,
  1. vyzýva seniorov, ak sa nemôžu alebo nevedia sčítať sami alebo s pomocou svojich blízkych, aby sa pri asistenčnom sčítaní:
  • osobne dostavili na zriadené kontaktné miesta obce/mesta, kde ich sčíta stacionárny asistent alebo
  • telefonicky kontaktovali obec alebo call centrum a požiadali o pomoc pri sčítaní, kde ich mobilný asistent sčíta priamo v bydlisku (mobilných asistentov sčítania ustanovuje obec/mesto a budú sa povinne preukazovať preukazom). Pri tomto sčítaní je žiaduce, aby si dohodli presný čas príchodu, meno a priezvisko mobilného asistenta, aby zabránili podvodníkom kontaktovanie ich osoby napr. pod legendou mobilného asistenta, resp.  inej pomoci pri sčítaní s cieľom podvodne vylákať od nich peniaze, prípadne zneužiť ich doklady totožnosti,
  • aby boli zvlášť opatrní pri podvodníkoch, ktorí by sa mohli vydávať za mobilných asistentov a predstierať tak pomoc obce/mesta pri asistenčnom sčítaní,
  1. žiada seniorov, aby v prípadoch, kedy vznikne podozrenie z podvodného konania neznámymi osobami kontaktovali políciu na čísle 158.

Pri tejto príležitosti, vzhľadom na súčasnú situáciu a opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19, Okresné riaditeľstvo PZ v Žiari nad Hronom tiež dôrazne apeluje na verejnosť, najmä na seniorov, aby v žiadnom prípade neverili osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú v súvislosti s ochorením COVID-19 a žiadajú od nich, aby zaplatili peniaze za očkovaciu vakcínu pre nich alebo ich príbuzných, zaplatili rôzne poplatky za testovanie na ochorenie COVID-19 alebo inak finančne kompenzovali opatrenia v súvislosti s týmto ochorením. V týchto prípadoch je potrebné komunikovať len s príslušnými orgánmi a subjektmi, v danej veci nereagovať bezprostredne (v strese), najprv si overiť uvádzané skutočnosti i za pomoci príbuzných alebo blízkych a ak v tejto súvislosti vznikne podozrenie z podvodného (protiprávneho) konania, ihneď kontaktovali Policajný zbor na čísle 158.

Dátum vloženia: 24. 2. 2021 15:33
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 2. 2021 15:40