PIETNE SPOMIENKY 2025
Pietne spomienkové zhromaždenie v Ostrom Grúni, pri príležitosti 80. výročia vypálenia a vyvraždenia obyvateľov obcí Ostrý Grúň a Kľak.
Pietne spomienkové zhromaždenia sa pri príležitosti 80. výročia tejto krutej udalosti uskutočnili dňa 19. januára 2025 pri pamätníkoch v obciach Ostrý Grúň a Kľak.
Po svätej omši za obete Krvavej nedele v kostole Povýšenia sv. Kríža v Ostrom Grúni sa pre obecným úradom zišli účastníci pietneho spomienkového zhromaždenia. Pred jeho samotným konaním privítal starosta obce Ing. Ján Adamov prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho. Po privítaní ho pozval do svojej kancelárie, kde ho požiadal o podpísanie sa do pamätnej knihy obce a vzápätí ho obdaroval košíkom miestnych potravinárskych produktov a pamätnými predmetmi obce. Okrem prezidenta sme privítali a mali tú česť hostiť aj ďalších vzácnych hostí, starostov okolitých miest a obcí, ako aj predstaviteľov z družobného mesta Napajedla z Českej republiky. Pietneho spomienkového zhromaždenia sa zúčastnili aj poslední žijúci pamätníci týchto krutých udalostí našich dejín.
Príslušníci jednotky Edelweiss, ktorej príslušníkmi boli aj Slováci, v súčinnosti s osobitnou jednotkou SS a jednotkou Heimatschutzu najprv zaútočili na obec Ostrý Grúň. V dome Izidora Debnára postupne zabili 64 občanov a dom následne podpálili. Zvyšných obyvateľov vyhnali a obec vyrabovali. Po vraždení v Ostrom Grúni sa vybrali do susednej obce Kľak, kde zabili 84 ľudí vrátane žien, detí či starcov, viacerí zaživa uhoreli v zapálených domoch. O tri dni neskôr sa na miesto vrátili a vypálili zvyšných 112 domov. Až do oslobodenia mali civilisti vstup do Kľakovskej doliny zakázaný. Tieto udalosti sú hoci nie do množstva obetí, ale spôsobom vykonania považované za najbrutálnejší vojnový zločin spáchaný na území Slovenska a do jeho histórie sa zapísali ako Krvavá nedeľa. Bola nedeľa - 21. januára 1945.
Dátum poslednej aktualizácie: 6. 2. 2025 13:52